Region Champions - Individual
 
  Girls  Boys 
Year  Name  School  Name  School 
 1979 
 
 
 Robert Medcalf 
 Parkview
 1980
 
 
 Robert Medcalf
 Parkview
 1981
 Chris Vorphal
 Norcross 
 Robert Medcalf
 Parkview
 1982
 Chris Vorphal 
 Norcross
 David Connell
 Parkview
 1983
 
 
 David Connell
 Parkview
 1984
 
 
 
 
 1985
 
 
 Adam Ruiz
 Parkview
 1986
 Kathy Crissman
 Brookwood
 Adam Ruiz
 Parkview
 1987
 Marny Westphal 
 Brookwood
 Gibbs Knotts
 Shiloh
 1988
 Marny Westphal
 Brookwood
 Gibbs Knotts
 Shiloh
 1989
 Marny Westphal 
 Brookwood
 Todd Adamson
 Parkview
 1990 
 Tara Merritt 
 Brookwood 
 Scott Porter
 Berkmar
 1991
 Nancy Victoria
 Brookwood
 Jeremy Hauch
 Parkview
 1992
 Tara Merritt
 Brookwood
 Paul Davis 
 South Gwinnett
          (8-A) 
 
 
 Joe Cook 
 Buford 
 1993
 Linda Lisska
 Brookwood
 
 
          (8-A) 
 
 
 Joe Cook 
 Buford 
 1994 
 Mara Davis
 South Gwinnett
 Jeremy Campbell
 Brookwood
          (8-A) 
 
 
 Joe Cook 
 Buford 
 1995
 Erin Jones
 Shiloh
 Josh Crowfoot
 South Gwinnett
 
 Whitney Nelson
 Dacula
 
 
          (8-A) 
 
 
 Joe Cook 
 Buford 
 1996
 Dawn Ashby
 Duluth
 Stuart Will
 Parkview
 1997
 Natalie Florence
 Collins Hill
 Nick Borosh
 Brookwood
          (8-A) 
 
 
 Kyle McPhee 
 GAC 
 1998
 Natalie Florence
 Collins Hill
 Michael Berrigan
 Duluth
          (8-A) 
 
 
 Adam Langley 
 Buford 
 1999
 Natalie Florence
 Collins Hill
 Mike Ashby 
 Duluth
          (8-A)
 
 
 Chad Harris 
 GAC 
 2000
 Kathleen Turchin
 North Gwinnett
 Derek Nett
 Collins Hill 
          (8-A)
 
 
 Cristan Duvall 
 Wesleyan 
 2001 
 Kathleen Turchin 
 North Gwinnett 
 Justin Villegas 
 Brookwood 
 2002
 Katie Almand 
 South Gwinnett 
 Bobby Reyes 
 Dacula
          
 Lauren Blankenship
 Wesleyan
 Christan Duvall
 Wesleyan
 
 Kate Bryant
 Grayson
 
 
 2003 (8-AAAAA)
 Ashley Colglazier 
 Collins Hill
 Ryley Miller
 South Gwinnett
          (8-AA)
 Jennifer Johnson
 GACS
 
 
 2004 (7-AAAAA)
 Jackie Drouin 
 Collins Hill 
 Nathan Frasier
 Collins Hill
          (8-AAAAA) 
 Katie Almand 
 South Gwinnett 
 Alex Erickson 
 Parkview 
          (8-AA)
 Crystal Cross 
 Wesleyan 
 Tayor Nilan 
 Wesleyan 
 2005 (7-AAAAA) 
 Jackie Drouin 
 Collins Hill 
 Nathan Frasier 
 Collins Hill 
          (8-AAAAA) 
 Mandy Tennyson 
 Grayson
 Michael Winston
 Parkview
          (8-AA) 
 Kiersten White
 Wesleyan
 Ty Shelton
 GACS
 2006 (7-AAAAA) 
 Jackie Drouin
 Collins Hill 
  
 
          (8-AAAAA)
 Lindsey Ebert
 Parkview
 Girma Mecheso
 Berkmar
 2007 (7-AAAAA)
 Amanda Winslow
 Collins Hill
 Philip O'Brien
 Collins Hill
          (8-AAAAA)
 Lindsey Ebert
 Parkview
 Josh Pinson
 Parkview
          (8-AAAA) 
  
 
 Mike McClay
 Dacula 
 2008 (7-AAAAA)
 Amanda Winslow 
 Collins Hill
 Nial Longobardi 
 Peachtree Ridge 
          (8-AAAAA) 
 Carly Egan 
 Brookwood 
 Brian Detweiler 
 Parkview 
          (7-A)
 Jane Strader 
 Wesleyan 
 
 
          (6-AA)
 Lauren Kester 
 GAC 
 
 
 2009 (7-AAAAA)
 Nicky Akande
 Collins Hill
 
 
          (8-AAAAA)
 Anakaren Lopez
 Brookwood
 Kirubel Erassa
 Grayson

 (7-A)

 Erika Ramsey

 Wesleyan

 

 

2010

(7-AAAAA)

 Chloe Whitworth

 Collins Hill

 Josh Brickell

 Peachtree Ridge

          (8-AAAAA)
     Caroline Kissel
 Brookwood
Alex Klassen
 Parkview

 2011

(7-AAAAA)

 Katherine Yost

 Norcross

 Josh Brickell

 Peachtree Ridge

 (8-AAAAA)

 Caroline Kissel

 Brookwood

 Morgan Malanoski

 Brookwood

 (5-A)

 Tayler Tuttle

 Providence

 Bradley Gossett

 Wesleyan

 2012   (7-AAAAAA)

 Katherine Yost

 Norcross

 Josh Brickell

 Peachtree Ridge

 (8-AAAAAA)

 QuanDra Shanks

 Brookwood

 Bryan Kamau

 Shiloh

 2013 (7-AAAAAA)

 Addison Lippitt

 Peachtree Ridge

 Kevin Mills

 Peachtree Ridge

 8-AAAAAA

 Lauren Brennan

 Brookwood

 Nahom Solomon

 Shiloh

2014   7-AAAAAA

Hannah Petit Mill Creek Sam Costa Mill Creek

 

8-AAAAAA

Lauren Flynt Brookwood David Giuliano

Brookwood

 

2015    7-AAAAAA

Camryn Petit Mill Creek Sam Costa Mill Creek
8-AAAAAA

Nely Gomez

 

Grayson

Zach Israel Brookwood
2016 Area 4-AAAAAAA Mary Kathryn Knott Peachtree Ridge Patrick Smith Brookwood
2017 Area 1-AAAAAAA     James Cragin Archer
Area 4-AAAAAAA Mary Kathryn Knott Peachtree Ridge Chase Condra Peachtree Ridge
Region 8-AAAAAAA Skylar English Dacula    
2018 Area 1-AAAAAAA     Chris Cherono Grayson
Area 4-AAAAAAA Chloe Hetherington Mountain View Chase Condra Peachtree Ridge
Region 8-AAAAA     Bayley Hunter Buford
Region 8-AAAAAA Andi Wells Dacula    
Area 2-A Private Brooke Browning Hebron