1928 Open Long Jump J.Johnson Buford  
1937 C High Jump Owen Brooks Dacula 5-11.675
1958 C 120yd High Hurdles David Phillips West Gwinnett 16.0
1964 C 100yd Dash Chris Gunter Buford 10.2
1964 C 220yd Dash Chris Gunter Buford 22.8
1964 C Long Jump Chris Gunter Buford 21-3.5
1964 C 440yd Relay   Buford 45.3
1965 A 880yd Run Mike Johnson Norcross 2:03.9
1966 A Long Jump Gary Walker Norcross 20-1
1967 A Long Jump Gary Walker Norcross 20-9.5
1967 A 180yd Low Hurdles Jeff Davis South Gwinnett 20.6
1968 A 2 Mile Run Joel Majors Norcross 10:02.2
1968 A Mile Run Joel Majors Norcross 4:36.4
1968 A 120yd High Hurdles Jeff Davis South Gwinnett 15.1
1969 A Long Jump Llewellyn Wayne Brown Norcross 21-7.75
1969 A 180yd Low Hurdles Eugene Nash South Gwinnett 20.6
1970 A 180yd Low Hurdles Eugene Nash South Gwinnett 20.4
1971 B Discus Tim Westbrook Duluth 128-11
1972 A Mile Run David Fife Berkmar 4:29.3
1972 A 880yd Run David Fife Berkmar 2:01.1
1972 B Discus Tim Westbrook Duluth 149-9
1972 B Shot Put Tim Westbrook Duluth 50-8
1973 B Discus Tim Westbrook Duluth 141-11
1973 B Shot Put Tim Westbrook Duluth 51-9.25
1974 B 220yd Dash Napoleon Rogers Duluth 22.6
1976 B 880yd Run Tomy Sitton GAC 1:58.6
1977 B 880yd Run Tomy Sitton GAC 1:56.8
1978 B 2 Mile Run Jerry Harris GAC 9:45.8
1978 B 880yd Run Tomy Sitton GAC 1:56.14
1978 B Mile Run Jerry Harris GAC 4:26.38
1979 A Long Jump David Cantrel Buford 22-5
1979 AA 2 Mile Run Gary House Duluth 9:34.2
1979 AA Mile Run Gary House Duluth 4:28.4
1979 A 880yd Run Frank Evans GAC 1:59.6
1979 A Mile Run Mark Pickhardt GAC 4:29.0
1980 A 880yd Run Frank Evans GAC 1:59.6
1980 A Mile Run Frank Evans GAC 4:28.93
1980 AAA Discus Robin Taylor Parkview 166-9
1981 AAAA High Jump Scott Thompson Parkview 6-8
1981 AA 2 Mile Run Ray Lail Duluth 9:43.76
1981 A 880yd Run Frank Evans GAC 1:57.27
1981 A Mile Run Frank Evans GAC 4:34.57
1981 A Mile Relay   GAC 3:26.62
1981 A Shot Put Joe Kilorin GAC 47-5.25
1981 AAAA Discus Todd Roper South Gwinnett 153-1
1982 A 220yd Dash Tyrone Sorrells Buford 22.92
1982 A 440yd Relay   Buford 43.85
1984 A Discus Stephen Camp Dacula 149-11
1984 A High Jump Terry Hall Dacula 6-4
1985 AAAA High Jump Britt Thompson Brookwood 6-6
1985 AAAA Pole Vault Glenn Sikes Parkview 14-9
1987 AAAA Shot Put Scott Erback Brookwood 59-3.25
1987 AA 3200m  Gibbs Knotts Shiloh 9:37.79
1987 AAA 1600m Art Cantu South Gwinnett 4:18.68
1987 AAA 3200m Art Cantu South Gwinnett 9:24.83
1988 AA 1600m Gibbs Knotts Shiloh 4:20.7
1988 AA 3200m Gibbs Knotts Shiloh 9:25.25
1989 AAAA 1600m Gibbs Knotts Shiloh 4:20.81
1989 AAAA 3200m Gibbs Knotts Shiloh 9:19.12
1990 A 1600m Enrico Cunningham Buford 4:37.81
1990 AAA Discus Rob Carlson Duluth 175-1
1990 AAA Shot Put Rob Carlson Duluth 57-11
1991 AAAA Pole Vault Robbie Moffa Brookwood 13-0
1992 AAAA Triple Jump Juan Daniels Norcross 46-9
1992 AAAA Pole Vault Jeremy Geigle North Gwinnett 15-0
1992 AAAA Pole Vault Jerry Sikes Parkview 13-6
1992 A 400m Dash Carlos Tanner Dacula 48.8
1992 AAA Pole Vault Jeremy Geigle North Gwinnett 15-0
1993 A Shot Put Conley Earls Buford 53-7.25
1993 A Long Jump James Allen  Dacula 22-10.5
1993 AAAA Triple Jump Jon Muyres Parkview 47-1
1994 A 1600m Joe Cook Buford 4:28.74
1994 A 3200m Joe Cook Buford 9:52.30
1994 AAAA High Jump Jeff Muyres Parkview 6-10
1994 AAAA 3200m Craig Knotts Shiloh 9:32.07
1995 AAAA 3200m Jeremy Campbell Brookwood 9:32.69
1995 A Shot Put Ben England Buford 49-7.5
1996 AAAA Pole Vault Jamie Traylor Brookwood 14-6
1997 A 100m  Tim Wanley Buford 11.07
1997 A Shot Put Ben Cochran Buford 53-4
1997 A 3200m Kyle McPhee GAC 9:50.76
1997 AAAA 1600m Josh Crowfoot South Gwinnett 4:18.72
1997 AAAA 3200m Josh Crowfoot South Gwinnett 9:17.27
1998 AAAA Discus Ian Knight Brookwood 163-1
1998 A Long Jump Tim Wansley Buford 22-4.5
1998 A Shot Put Ben Cochran Buford 50-0
1998 A 1600m Kyle McPhee GAC 4:25.21
1998 A 3200m Kyle McPhee GAC 9:41.31
1998 AAA Discus Kibwe Johnson North Gwinnett 176-2
1999 AAA Discus Kibwe Johnson North Gwinnett 170-9
2000 AAAAA Triple Jump Adrien Borders Berkmar 48-6.5
2000 A 110m High Hurdles P.K. Sam Buford 14.58
2000 A 300m Int. Hurdles P.K. Sam Buford 39.43
2000 AAAA Pole Vault David Shields Duluth 14-0
2001 AAAAA 200m Michael Grant South Gwinnett 21.76
2002 AAAAA 800m Dan Fassinger Brookwood 1:56.68
2002 AAAAA Pole Vault Chase Sasser Brookwood 14-0
2002 AAAA 300m Int. Hurdles Jason Browhow Central Gwinnett 37.75
2002 AA 1600m  Luke Godleski GAC 4:30.10
2002 AA 800M Luke Godleski GAC 1:59.15
2003 AA 4 x 100   Buford 42.56
2003 AAAAA High Jump Drew Brunson Shiloh 6-8
2003 AA 800m Cristan Duval (tie) Wesleyan 2:00.13
2004 AAAAA Discus Antonio Lamar Brookwood 197-4
2004 AAAAA Shot Put Antonio Lamar Brookwood 56-4
2004 AAAAA 110m High Hurdles Jason Browhow Central Gwinnett 14.14
2004 AA Discus Brannon Southerland GAC 176-6
2004 AAAAA 1600m Ryley Miller South Gwinnett 4:19.25
2004 AAAAA 3200m Ryley Miller South Gwinnett 9:27.76
2005 AAAAA 800m Clint Womack Central Gwinnett 1:57.64
2005 AAAAA Discus Pierre Turner Collins Hill 175-1
2005 AAAAA Shot Put Israel Machovec Dacula 55-0
2005 AA 4 x 400   GAC 3:23.15
2005 AAAAA Pole Vault Tim Ritchie Parkview 13-6
2006 AAAAA High Jump Terence Davis Brookwood 6-8
2006 AA 200m Matt Pridemore Buford 21.73
2006 AAAAA Discus Israel Machovec Dacula 182-1
2006 AAAAA Shot Put Israel Machovec Dacula 58-7.75
2006 AA 1600m Justin Schneider GAC 4:27.99
2006 AA 800m Justin Schneider GAC 1:57.64
2006 AA Pole Vault Michael Hughes GAC 14-0
2006 AAAAA Pole Vault Cameron Cheek Mill Creek 15-7
2006 AAAAA 800m Marcelis Lynch Parkview 1:53.33
2007 AAAAA High Jump Jerry Gross Berkmar 6-8
2007 AA 110m High Hurdles Hunter Treadway GAC 14.985
2007 AA 300m Int. Hurdles Hunter Treadway GAC 38.548
2007 AA 800m Justin Schneider GAC 1:58.023
2007 AAAAA Discus Eric Gill Collins Hill 165-10
2007 AAAAA Pole Vault Cameron Cheek Mill Creek 16-0
2007 AAAAA 800m Marcelis Lynch Parkview 1:55.545
2007 AAAAA Triple Jump Larry Cooper South Gwinnett 47-7.5
2008 AAAAA Triple Jump Hasheem Halim Berkmar 48-0.25
2008 AAAAA Pole Vault Paul Neidhart Brookwood 14-0
2008 AAAAA 3200m Kirubel Erassa Grayson 9:30.53
2008 AAAAA 800m Marcelis Lynch Parkview 1:54.33
2008 AA 3200m Matt Gossett Wesleyan 10:09.55
2009 AAAAA 400m Ethan Kasson Parkview 47.43
2009 AAAAA 4 x 400   Parkview 3:16.98
2009 AAAAA Triple Jump Julian Vann Parkview 47-1.25
2009 AAAAA 3200m Tyler Anyan Brookwood 9:21.99
2009 AAAAA 110m High Hurdles Aleec Harris Duluth 13.93
2009 AAAAA 1600m Kirubel Erassa Grayson 4:17.36
2009 AA Shot Put Corbin Reynolds GAC 52-0.75
2009 AAAAA Pole Vault Michael Kopanski Mill Creek 14-6
2010 AAAAA 300m Int. Hurdles Patrick Kelley Brookwood 37.058
2010 AAAAA 3200m Tyler Anyan Brookwood 8:52.835
2010 AAAAA Discus Eli Mahaley Dacula 167-9
2010 AAAAA Shot Put Robert Harvey Dacula 59-6
2010 AAAAA 1600m Kirubel Erassa Grayson 4:08.246
2010 AAAAA 800m Billy Kovalczyk Grayson 1:52.30
2010 AAAAA Pole Vault Michael Kopanski Mill Creek 15-6
2010 AAAAA 4 x 400   South Gwinnett 3:16.035
2010 AAAAA Shot Put-Wheelchair Alex Reed Mill Creek 18-6.25
2010 AAAAA 800m-Wheelchair Alex Reed Mill Creek 2:23.95
2010 AAAAA 200m-Wheelchair Alex Reed Mill Creek 35.86
2011 AAAAA 110m High Hurdles Paul Beaty Brookwood 14.35
2011 AA 100m CJ Moore Buford 10.89
2011 AAAAA High Jump Malcolm Davis Norcross 6-10
2011 AAAAA Pole Vault Matt Morris Peachtree Ridge 14-0
2011 AAAAA Long Jump Torri Tillman Peachtree Ridge 22-11.25
2011 AAAAA 3200m Josh Brickell Peachtree Ridge 9:16.46
2011 AAAAA 1600m Josh Brickell Peachtree Ridge 4:19.46
2011 AAAAA 100m Torri Tillman Peachtree Ridge 10.69
2011 AAAAA 4 x 400   South Gwinnett 3:16.82
2011 AA Pole Vault Wes Ayres Wesleyan 14-7
2012 AAAAA Triple Jump Malcolm Jackson North Gwinnett 48-01.50
2012 AAAAA 3200m Josh Brickell Peachtree Ridge 9:10.40
2012 A 400m Cole Warren Wesleyan 49.03
2012 3200m Bradley Gossett Wesleyan 9:33.79
2013 AAAAA Pole Vault Reece Morrow Brookwod 14-0
2013 AAA Pole Vault David Curry Buford 14-0
2013 AA 200m Darius Slayton GAC 22.72
2013 AA 100m Darius Slayton GAC 11.0
2013 AA 400m Micah Abernathy GAC 50.14
2013 AAAAAA 200m Michael Cheeks Mill Creek 22.01
2013 AAAAAA 1600m Tyler Woodrome Mill Creek 4:15.85
2013 AAAAAA 4 x 400   Mill Creek 3:24.22
2013 AAAAAA 400m Grant Swinton Shiloh 48.30
2013 AA 4 x 400   Wesleyan 3:27.50
2014 AAAAAA 110m High Hurdles Jeremy McDuffie Shiloh 13.83
2014 AAAAAA 300m Int. Hurdles Jeremy McDuffie Shiloh 37.57
2014 AAAAAA 4 x 100   Shiloh 41.32
2014 AAAAAA Triple Jump Jeremy McDuffie Shiloh 49-0
2014 AAAA Triple Jump Devin Valentine Lanier 48-09
2014 AAAAAA 100m Travis Collins Archer 10.57
2014 AAAAAA High Jump Bailey Vitatoe Brookwood 6-10
2014 AA 4 x 100   Buford 42.00
2014 AA  200m Darius Slayton GAC 21.70
2014 AA 400m Micah Abernathy GAC 49.10
2014 AA 4 x 100   GAC 3:21.78
2014 AAAAAA Pole Vault Jake Hall Mill Creek 14-0
2014 AAAAAA 400m Nathan Strother Norcross 47.37
2014 AAAAAA 800m Jeramey Hampton North Gwinnett 1:51.84
2014 AAAAAA Discus John Patterson Parkview 175-01
2015 AAAAAA Pole Vault Jacob Zambo Mill Creek 14-7
2015 AA 1600m Miller Kettle GAC 4:23.24
2015 AAAAAA 1600m Miles Yapp Brookwood 4:15.10
2015 AAAAAA 3200 Miles Yapp Brookwood 9:20.84
2015 AA 200m Darius Slayton GAC 21.51
2015 AA 400m Micah Abernathy GAC 48.52
2015 AA 4 x 100   GAC 42.16
2015 AA 4 x 400   GAC 3:21.34
2015 AAAAAA 400m Justin Long Parkview 47.82
2015 AAAAAA 800m Jeramey Hampton North Gwinnett 1:53.57
2015 AAAAAA 4 x 100   Grayson 41.23
2015 AAAAAA 200m-Wheelchair  Robert Berry Dacula 35.92
2016 A Private 800M Mark Stein Hebron 2:00.03
2016 A Private 1600m Mark Stein Hebron 4:25.60
2016 AA 300m Hurdles Clay Patrick Wesleyan 39.46
2016 AA 4 x 400   Wesleyan 3:24.12
2016 AA High Jump Jordan Mack Wesleyan 6-6
2016 AA Shot Put Devin Cochran GAC 53-3.5
2016 AAAAAA 100m Jalen Virgil Mountain View 10.40
2016 AAAAAA 200m Terell Smith South Gwinnett 21.26
2016 AAAAAA 300m Hurdles Antuane Dennard South Gwinnett 37.42
2016 AAAAAA 4 x 400   Grayson 3:15.92
2016 AAAAAA High Jump Antuane Dennard South Gwinnett 6-6
2016 AAAAAA Discus Ryan Camp Archer 194-0
2016 AAAAAA 200m Wheelchair Robert Berry Dacula 30.96
2016 AAAAAA 800m Wheelchair Robert Berry Dacula 2:04.32
2016 AAAAAA Shot Put Wheelchair Robert Berry Dacula 29-1.5
2017 AAAAAAA High Jump Matthew Haller North Gwinnett 6-6
2017 AAAAAAA Discus Sam Wright Archer 161-4
2017 AAAAAAA 100m Terell Smith South Gwinnett 10.39
2017 AAAAAAA 300 Hurdles Julian McDuffie Shiloh 37.85
2017 AAAAAAA 4 x 100   Parkview 41.51
2017 AAAAAAA 4 x 400   Parkview 3:15.79
2017 AAAAAA 200m Wheelchair Robert Berry Dacula 31.00
2017 AAAAAA 800m Wheelchair Robert Berry Dacula 2:02.18
2017 AAAAAA Shot Put Wheelchair Robert Berry Dacula 23-10
2018 A Private Discus Myles Hinton GAC 150-2
2018 AAAAAAA 100m Terrell Smith South Gwinnett 10.41
2018 AAAAAAA 200m Justin Long Parkview 21.23
2018 AAAAAAA 400m Justin Long Parkview 46.14
2018 AAAAAAA 4 x 100   Parkview 41.35
2018 AAAAAAA 4 x 400   Shiloh 3:15.63
2018 AAAAAAA Triple Jump Khalil Hasan Brookwood 46-10.75
2019 AAA Long Jump Roy Dixon GAC 23-8.5
2019 AAA Discus Spencer Helms GAC 160-04
2019 AAAAA Discus Jalar Holley Buford 160-06
2019 AAAAA 300m Hurdles Zachary Charles Lanier 38.27
2019 AAAAA Shot Put Adam Watkins Dacula 58-9.5
2019 AAAAAAA 400m Nicholas Ramey Brookwood 47.19
2019 AAAAAAA 800m Elijah Berry Shiloh 1:56.41
2019 AAAAAAA 4 x 400   Shiloh 3:13.28
2019 AAAAAAA High Jump Carolton Bryant Peachtree Ridge 6-6
2019 AAAAAAA Pole Vault Brian Hauch Parkview 16-6.5
2019 AAAAAAA Shot Put Eugene Kim North Gwinnett 56-1